Kādu mugursomu izvēlēties skolēnam un cik smaga tā drīkst būt

Kādu mugursomu izvēlēties skolēnam un cik smaga tā drīkst būt

Pirmais septembris sākas jau šonedēļ, pēdējie sagatavošanās darbi rit pilnā sparā, tiek pārskatīts drēbju skapis, rakstāmgalds un jaunajam mācību procesam nepieciešamais. Bērni ar sajūsmu gaida atkal satikšanos ar skolas biedriem, savukārt vecākiem būtu jāpārliecinās par mugursomas veida atbilstību un tās saturu, lai tas būtu atbilstošs Ministru Kabineta izstrādātajiem noteikumiem.

MK noteikumi precīzi nosaka, cik smaga skolas soma drīkst būt katra vecuma skolēnam:

 • Skolēns jaunāks par 9 gadiem - soma drīkst būt 2.5–3.5 kg smaga;
 • Skolēns ir 9–11 gadus vecs, skolas soma nedrīkst būt smagāka par 3.5–4.0 kg;
 • Skolēns ir 12–13 gadus vecs, somas svars nedrīkst pārsniegt 4.0–4.5 kg;
 • Skolēna vecums ir 14–15 gadi, skolas somas svars drīkst būt līdz 4.5–5.0 kg;
 • Skolēns ir 16 gadus vecs vai vecāks, skolas somas svars var sasniegt 5 kg un vairāk. 

Mugursomas svars

Ir svarīgi, lai norādītais svars nepārsniedz MK norādītos kilogramus, jo tas var traumēt skolēna mugurkaulu, kas savukārt ietekmē stāju un ilgtermiņā radīs veselības problēmas. Kā zināms ne vienmēr skolēni skolas somā liek tikai mācībām nepieciešamo, bieži vien tiek ņemtas līdzi citām dienām paredzētās mācību grāmatas, uzkodas un dzeramie, liekas kancelejas preces, rotaļlietas un cits saturs, tāpēc aicinām vecākus sekot līdzi mugursomas saturam, jo īpaši jaunāko klašu skolēniem, lai tajā būtu aktuālās lietas, kas nepieciešamas konkrētajai mācību dienai.
Ministru Kabineta noteikumos "Higiēnas prasības vispārējās pamatizglītības, vispārējās vidējās izglītības un profesionālās izglītības iestādēm" noteikts arī tas, ka izglītības iestāde veicina iespēju izglītojamajiem ikdienā nepieciešamās lietas glabāt iestādē, lai netiktu pārsniegts izglītojamā somas piepildījuma svars, kas atbilst pārnēsājamo priekšmetu maksimālajām smaguma normām attiecīgajā vecumā, taču tā nav obligāta prasība, līdz ar ko, konkrētā mācību iestāde var lemt patstāvīgi par šādas iespējas nodrošināšanu skolēnu ērtībai.

Tik pat svarīgi cik somas svars ir arī mugursoma un tās nēsāšanas paradumi:

 • Somas izmērs jāizvēlas atbilstoši bērna augumam – aptuveni 5cm zem plecu līmeņa un ne vairāk kā 10 cm zem vidukļa. Somai jāpiekļaujas pilnībā pie mugurkaula;
 • Mugursoma jānēsā uz abiem pleciem, lai tiktu izlīdzsvarots svars vienmērīgi;
 • Mugursoma jānēsā ar taisnu muguru, nevis sasveroties uz priekšu;
 • Mugursomai jābūt ar platām, vēlams polsterētām lencēm, kas ir ne mazāka par 5cm;
 • Mugursomas muguras daļai būtu vēlams būt polsterētai, jo īpaši labi ar cietu muguras daļu un elpojošai, lai somas saturs netraumē muguru un ilgstoši pārvietojoties skolēna mugura nesasvīstu;
 • Labi, ja mugursomu iespējams nostiprināt arī jostas vietā, tad somas svars tiek izlīdzināts proporcionāli, vēl labāk, ja nostiprināt var arī krūšu daļā;
 • Izvēloties mugursomu ar vairākiem nodalījumiem iespējams labāk organizēt lietas un pareizi sadalīt svaru;
 • Domājot par drošību, piekariniet atstarotāju pie mugursomas.

Veiksmīgu jauno mācību gadu Jums vēl vietējais veikalu tīkls “top!”.

Сегодня решение финансовых проблем стало очень простым. Просто нужно зайти на сайт МФО и получить кредит на карту в Украине без отказа.

Кредит на карту или деньги без процентов онлайн доступны всем 18-и летним украинцам. Без отказа и проверки платежеспособности.

Получить без длительных проверок микрозайм на карту без отказа очень просто. Для этого нужно зайти на сайт МФО и подать заявку.

uz augšu

TOP! © 2016 Visas tiesības aizsargātas.