top! aptauja: Baltā galdauta svētku tradīcija tiek ieviesta arvien vairāk ģimenēs

top! aptauja: Baltā galdauta svētku tradīcija tiek ieviesta arvien vairāk ģimenēs

04.05.2023.

Lai gan Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas diena tiek saukta arī par Baltā galdauta svētkiem salīdzinoši nesen,  gandrīz puse (48,2%) aptaujas dalībnieku norāda, ka jau šobrīd viņu ģimenē ir ieviestas Baltā galdauta svētku tradīcijas, bet 13% aptaujāto šogad plāno sākt svinēt Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienu pie balti klāta galda. 

Aicinājums svinēt 4.maija svētkus pie balti klāta galda izskanējis, lai iedvesmotu cilvēkus uzturēt dzīvu Latvijas vēsturi, iedibinot Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienas svinēšanu kā nozīmīgu tradīciju. Latvijas valsts simtgades birojs vēsta, ka baltais galdauts tiek izmantots kā pašapziņas un lepnuma simbols, vienojošs elements, kas aicina cilvēkus pulcēties kopā pie svinīgi klāta galda un dalīties atmiņās un emocijās par vēsturiskajiem notikumiem, savukārt, svētku galds simbolizē saticību, došanu un laimi. Balto galdautu par piemērotu simbolu valsts svētkiem gandrīz vienbalsīgi (95,4%) atzīst arī respondenti.

Baltā galdauta svētki, kā norāda puse aptaujas dalībnieku (50,7%), iedzīvotājiem asociējas ar mierpilnu dienu, novērtējot  neatkarību. Kopīga sanākšana pie galda svētkos sniedz iespēju uzklausīt atmiņu un pieredzes stāstus, vairāk aizdomājoties par to, cik vērtīga ir brīvība, jo īpaši šodien. Gandrīz tikpat daudz (45,1%) respondentu atzīmējuši, ka Baltā galdauta svētki, pirmkārt, asociējas ar Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienu. Respondenti arī norāda, ka šo dienu saista ar ģimenes, kaimiņu un draugu kopā sanākšanu, siltāka laika iestāšanos un bagātīgi klātu galdu.

Ēdienu izvēle valsts svētkos ir daudzpusīga – daļa (29,8%) galdā ceļ to pašu, ko ikdienas pusdienās, kamēr citi (17,8%) parūpējas par gardiem, sarkanbaltsarkaniem ēdieniem. Pavasarī, arī atzīmējot valsts svētkus, cieņā ir cepamgaļas, aukstā zupa, pīrādziņi un karbonādes, kā arī pilsētas pasākumos nereti var baudīt kliņģeri.

Lai palīdzētu sarūpēt svētku mielastu mājās vai piknikam, 205 veikalos top! visā Latvijā esam parūpējušies par plašu preču klāstu pirktākajiem produktiem par labākajām cenām, vietējā top! gatavotiem kulinārijas un konditorejas izstrādājumiem, kā arī svētku galda noformējuma aksesuāriem. 

Aptaujas rezultāti atklāj, ka nozīmīga (30,9%) svētku aktivitāte ir latviešu filmu maratons, kopīgas svētku pusdienas ģimenes un draugu lokā, atsaucot atmiņā vēstures notikumus. (25,9%). Valsts svētkos iedzīvotāji labprāt sakopj apkārtni ap māju, apmeklē pasākumus savā dzīvesvietā, rīko piknikus un dodas ekskursijā. Pēc aptaujas rezultātiem var secināt, ka Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas diena jeb Baltā galdauta svētki ir ieguvuši ģimenisku noskaņu, jo visvairāk (66,8%) respondentu norādījuši, ka svin tos mājās vai dabā.

Aptaujas rezultāti liecina – cilvēki īpaši nedekorē māju Baltā galdauta svētkiem (40,9%), bet gan vairāk pievērš uzmanību tādām detaļām kā mājas tīrība, ziedi un sveces, greznāki trauki. Tikai neliela daļa (7,2%) veido speciālas dekorācijas.

Vietējais veikalu tīkls top! aicina ikvienu Latvijas iedzīvotāju Latvijas Republikas Neatkarības atjaunošanas dienā klāt baltu galdautu, pulcēt pie svētku galda ģimeni, draugus un kaimiņus un svinēt mūsu valsts brīvību!

Kopumā vietējā veikalu tīkla top! interneta aptaujā no 12. līdz 28.aprīlim piedalījās 1228 respondenti no Rīgas (8,6%) un Pierīgas (6,3%), Vidzemes (37,9%), Kurzemes (17,5%), Zemgales (17,7%) un Latgales (12%).

Veikalu tīkls top! ir lielākais Latvijas uzņēmējiem piederošais veikalu tīkls, kā arī trešais lielākais mazumtirdzniecības veikalu tīkls Latvijā. Ar preču zīmi top! Latvijā šobrīd darbojas 205 pārtikas veikali. Kopumā tiek nodrošināts vairāk nekā 3500 darba vietu, atbalstot vietējos ražotājus un piegādātājus visā Latvijā.

Ilze Priedīte
Veikalu tīkla top! mārketinga direktore un valdes locekle
E-pasts: pr@toppartika.lv
facebook.com/topveikali
instagram.com/topveikali

Незакритий раніше позику може перетворитися в проблему при оформленні кредит без відмови онлайн на картку. Зверніть увагу.

Отримання грошей в лічені хвилин. Оформити кредит на картку або банківський рахунок без офіційного працевлаштування. Працюємо цілодобово.

Деякі банки вирішили видавати мікрокредит онлайн без відмови. Але конкурувати з мікрофінансовими організаціями їм дуже складно.

uz augšu

TOP! © 2016 Visas tiesības aizsargātas.