Vietējā top! Jāņu aptauja: vairāk nekā puse aptaujāto svētkos izvēlas Latvijā ražotus produktus un tērēs vidēji 50 eiro

Vietējā top! Jāņu aptauja: vairāk nekā puse aptaujāto svētkos izvēlas Latvijā ražotus produktus un tērēs vidēji 50 eiro

20.06.2024.

Vairāk nekā puse iedzīvotāju iepērkoties dod priekšroku Latvijā ražotiem produktiem, svētku galdam tērēs vidēji 50 eiro un pirkumus veiks pāris dienu pirms svētkiem, priekšroku dodot akcijas un īpašo piedāvājumu produktiem. Lielākā daļa svētkus svinēs mājās ar ģimeni, ievērojot dažādas tradīcijas: pušķos māju, pīs vainagus, dziedās Jāņu dziesmas un kopā sagaidīs saullēktu, secināts Vietējā top! Jāņu aptaujā.

Izvēloties produktus svētku galdam, respondenti pirks tieši vietējo ražotāju sieru un piena produktus (86,2 %), cepamo gaļu (79,9 %), alu (60,5 %), augļus un dārzeņus (53,9 %), kā arī maizi un tās izstrādājumus (52,7 %), turklāt lielākā daļa (76,2 %) aptaujāto galvenokārt uzmanību pievērš cenai un īpašajiem piedāvājumiem. Teju puse (47,8 %) iedzīvotāju iepērkas pēc iepriekš izveidota saraksta, bet citi (25 %) uzticas zīmoliem, ko iegādājas ikdienā. Vienlaikus ceturtajai daļai respondentu svarīgs arī iepakojuma lielums. Veidojot iepirkuma groziņu svētkiem, iedzīvotāji mazāk uzmanības pievērš produktu sastāvam un uzturvērtībai, vizuālajam noformējumam vai bioloģiskai izcelsmei.

“Gan aptaujas rezultāti, gan mūsu novērojumi liecina, ka iedzīvotāji labprāt izvēlas vietējo ražotāju produktus tādās kategorijās kā piena produkti, gaļa, augļi un dārzeņi, maize, dzērieni, jo pircēji novērtē to kvalitāti un svaigumu, kā arī viņiem ir vēlme atbalstīt Latvijas ražotājus. Gan ikdienā, gan arī svētku laikā redzam, ka cilvēki aizvien vairāk pievērš uzmanību cenas faktoram un izvēlas iegādāties gan akcijas produktus, gan ilgtermiņa zemo cenu produktus, tāpēc veikalos top! svētku laikā būs vēl plašāks zemāku cenu piedāvājums, lai pircēji var atļauties iegādāties vēlamās preces svētku galdam. Tāpat svētku laikā veikalos top! nodrošināsim gan papildu sortimentu, lielu Jāņu siera un alus dažādību un citas svētku preces,” stāsta Ilze Priedīte, veikalu tīkla top! valdes locekle un mārketinga direktore.

Iedzīvotāji budžetu svētkiem plāno nemainīgi. Arī šogad vairums (43 %) pirkumiem tērēs no 20 līdz 50 eiro, gandrīz tikpat daudz svinētāju (39 %) svētku galdam atvēlēs no 50 līdz 100 eiro.

Aptaujas dati liecina, ka vislabprātāk iedzīvotāji pirkumus veic vietējos piemājas veikalos (49,3 %) vai lielveikalos (48,5 %), savukārt citi kārotos gardumus meklē gan mājražotāju veikaliņos, gan tirgū (36,2 %), tikai neliela daļa plāno pirkumus pasūtīt internetā (1,8 %).

Alu uzskata par Jāņu tradicionālo dzērienu, un, lai gan 60,6 % joprojām izvēlēsies tradicionālu alkoholisko alu, līdzīgi kā pērn – 21,8 % alu nedzers vispār, bet 17,7 % priekšroku dos bezalkoholiskajam alum, kas kļūst aizvien populārāks. Visbiežāk vēl aizvien izvēlas gaišo alu, kam seko alus ar garšām, tumšais alus un alus kokteiļi.

Depozīta pudeļu vākšana un nodošana kļuvusi par ikdienišķu ieradumu. Arī pēc svētkiem tukšos dzērienu iepakojumus nodot plāno 90,4 % respondentu, kas liecina par atbildīgu sabiedrību, kam rūp vides labklājība!

Šogad Jāņus plāno svinēt 88,1 % respondentu, no kuriem 44,2 % to darīs ģimenes lokā, ceturtā daļa pavadīs svētkus pie dabas, 13,6 % svinēs pie draugiem, bet 9,2 % viesus uzņems pie sevis. Šogad nedaudz vairāk iedzīvotāju (6,9 %) izklaidēsies Jāņu festivālos vai zaļumballēs, bet vēl kāds dosies meklēt vasaras noskaņas ceļojumā ārpus Latvijas.

Lai visiem lustīga, skanīga, pozitīvām emocijām piepildīta līgošana un bagātīgi klāti galdi!

    

Veikalu tīkla “top!” tiešsaistes aptauja par iedzīvotāju Jāņu svinēšanas un iepirkšanās paradumiem norisinājās no 5. līdz 18. jūnijam. Tajā piedalījās 1100 respondenti no Rīgas (8,1 %) un Pierīgas (7,8 %), Vidzemes (42,5 %), Kurzemes (13 %), Zemgales (16 %) un Latgales (12,7 %).

Vietējais mazumtirdzniecības veikalu tīkls “top!” ir lielākais Latvijas uzņēmējiem piederošais veikalu tīkls Latvijā. Ar preču zīmi “top!” Latvijā šobrīd darbojas 207 pārtikas veikali, kas pieder 12 vietējiem uzņēmumiem. Kopumā tiek nodrošināts teju 4000 darbavietu, atbalstot vietējos ražotājus un piegādātājus visā Latvijā.

Informāciju sagatavojusi:

Ilze Priedīte

veikalu tīkla top! valdes locekle un mārketinga direktore

pr@toppartika.lv

uz augšu

TOP! © 2016 Visas tiesības aizsargātas.