Vislatvijas akcijā “Elektronikas šķiratlons” un Vietējais top! aicina šķirot vecās elektroiekārtas

Vislatvijas akcijā “Elektronikas šķiratlons” un Vietējais top! aicina šķirot vecās elektroiekārtas

Turpinot, pagājušajā gadā realizēto Vislatvijas stikla šķirošanas kampaņu, šogad virknē Latvijas novadu norisināsies akcija “Elektronikas šķiratlons”, ko organizē Latvijas Zaļais punkts, veikalu tīkls “top!” un SIA “Eco Baltia vide”. Akcijas pirmajā posmā no šā gada 20.aprīļa līdz 20.maijam vairāk nekā 20 šķirošanas laukumos visā Latvijā iedzīvotāji aicināti nodot vecās elektroiekārtas, piedaloties arī balvu izlozē. Savukārt no šā gada jūnija vairākos novados papildu tiks nodrošināta elektroiekārtu bezkontakta savākšana iedzīvotāju dzīvesvietās.

Valsts vides dienesta (VVD) statistikas datos redzam, ka tirgū novietotais elektroiekārtu apjoms ik gadu aug. Protams, ekonomikas sabremzēšanās Covid-19 dēļ, šo dinamiku šogad varētu pamainīt. Vienlaikus skaidrs, ka iepriekšējos gados elektroiekārtas esam pirkuši daudz vairāk, nekā, kad tās savu mūžu nokalpojušas, šķirojuši un nodevuši pārstrādei. To rāda arī mūsu veiktās aptaujas, ka tikai 16% iedzīvotāju* šķiro savas vecās elektropreces. Mēs šo fiziskās distancēšanās laiku aicinām izmantot, lai mainītu arī šo tendenci un izdarītu kādu labu darbu dabai, samazinot atkritumu apjomu, ko aprokam poligonos,” aicina Latvijas Zaļā punkta direktors Kaspars Zakulis.

No 20.aprīļa līdz 20.maijam, nododot nolietotās elektroiekārtas, šķirošanas laukumos Liepājā, Grobiņā, Saldū, Siguldā, Rēzeknē, Daugavpilī, Maltā, Bauskā, Ventspilī, Jēkabpilī,  Dobelē, Līvānos, Kārsavā, Krāslavā, Preiļos, Ludzā, Madonā, Ķegumā, Stopiņu novadā un Ādažu novadā, iedzīvotāji piedalīsies jauna televizora izlozē. Šķirošanas laukumu adreses un darba laiki apkopoti mājaslapā www.zalais.lv. Šķirošanas laukumos iedzīvotāji varēs aizpildīt izlozes anketu, lai “Elektronikas šķiratlona” pirmā posma noslēgumā piedalītos lielās balvas izlozē. 31.maijā starp visiem akcijas dalībniekiem tiks izlozētas arī trīs dāvanu kartes no veikalu tīkla “top!” 20 EUR vērtībā un 20 pārsteiguma balvas no Latvijas Zaļā punkta.

Veikalu tīkla “top!” valdes locekle Ilze Priedīte: "Šis laiks ir izaicinošs visiem, gan tiem kam jāpaliek mājās, gan tiem, kas katru dienu dodas uz veikalu strādāt. Mēs atbalstām Škiratlonu jau otro gadu un pateicamies organizatoriem par pielāgošanos esošajai situācijai, rodot iespēju veidot attālinātu elektronikas savākšanas laukumus, kā arī bekontakta savākšanu mājsaimniecībās. Aicinām sabiedrību šajā pavasarī parūpēties par savām mājām, sakārtot tās, atbrīvoties no liekās elektronikas un kopumā dot savu artavu tīrākas vides radīšanā.”

SIA “Eco Baltia vide” valdes priekšsēdētājs Jānis Aizbalts: “Šobrīd mums visiem ir ļoti svarīgi palikt mājās, taču tas neattiecas uz atkritumiem. Mēs joprojām aicinām šķirot atkritumus un, jo īpaši, arī videi kaitīgās preces, nogādājot tās šķirošanas laukumos. Tāpēc sadarbībā ar Latvijas Zaļo punktu un vairāk nekā 20 novadu šķirošanas laukumiem sākam akciju “Elektronikas šķiratlons”. Aicinām izmantot šo pārmaiņu laiku lietderīgi un nodot pārstrādei nolietotās elektroiekārtas. Vienlaikus atgādinām, ka arī atkritumu šķirošanas laukumos ir rūpīgi jāievēro valstī noteiktie piesardzības pasākumi un vismaz divu metru distance no laukuma darbiniekiem un citiem apmeklētājiem.”

Saskaņā ar VVD jaunākajiem apkopotajiem datiem** par 2018.gadu, Latvijā tirgū gada laikā kopumā novietotas 24 290 tonnas elektronisko iekārtu. Salīdzinājumā ar 2017.gadu, kad 22 787 tonnas elektroiekārtu nonāca tirgū, apjoms ir audzis par 7%. Izpildot valstī noteiktās reģenerācijas normas, kopumā 2018.gadā atpakaļ savāktas elektroiekārtas 10 096 tonnu apjomā jeb 41,5% no kopējā apjoma.

Visa veida nolietotās un nederīgās sadzīves un elektrotehnikas iekārtas – veļas mašīnas, televizori, ledusskapji, plītis, datori, monitori, telefoni u.c. - tiek klasificētas kā videi kaitīgi un bīstami atkritumi, jo tās satur videi un cilvēkam bīstamas vielas.  Ja baterijas vai elektroiekārtas netiek nodotas otrreizējai pārstrādei, tās nokļūstot apkārtējā vidē rada toksisku piesārņojumu, kas kaitē gan dabai, gan cilvēku veselībai. Elektroiekārtas satur virkni bīstamu ķīmisku vielu, piemēram, svinu, kadmiju, alvu, dzīvsudrabu u.c.

* Latvijas Zaļā Punkta pētījumu “Cik zaļi dzīvo Latvijas iedzīvotāji?” 2018. gada oktobrī veica pētījumu centrs SKDS, aptaujājot 1002 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem.

** Apsaimniekotāju sniegtā informācija Valsts vides dienestam par atkritumu apsaimniekošanu 2018. gadā (http://www.vvd.gov.lv/public/fs/CKFinderJava/files/2020_01_30_RAS_Dati_P2018.pdf)

 

Papildinformācijai:

Daiga Buča

preses sekretāre

SIA “Eco Baltia vide”

Tālr. 26588715

www.ecobaltiavide.lv

uz augšu

TOP! © 2016 Visas tiesības aizsargātas.