Sadarbībā ar Latvijas Alkohola nozares asociāciju sākam informatīvu kampaņu par atbildīgu alkohola lietošanu

Sadarbībā ar Latvijas Alkohola nozares asociāciju sākam informatīvu kampaņu par atbildīgu alkohola lietošanu

11.09.2023.

Lai aktualizētu jautājumu par atbildīgu alkohola lietošanu, šī gada septembrī un oktobrī LANA sadarbībā ar mazumtirgotājiem rīko informatīvu kampaņu. Kampaņas laikā būs pieejami informatīvi materiāli veikalos un sociālos medijos.  

Alkohola lietošanas kultūra Latvijā pamazām uzlabojas. Latvijas Alkohola nozares asociācijas (LANA) un Norstat pētījuma dati liecina, ka 46 % Latvijas iedzīvotāju vecumā no 18-35 gadiem seko līdzi savam alkoholisko dzērienu patēriņam, kā arī ir informēti par to, kāds ir pieļaujamais alkohola patēriņš ikdienā, lai nekaitētu savai veselībai . LANA sociālās atbildības kampaņas, kuru ietvaros Latvijas iedzīvotāji tiek informēti un izglītoti par atbildību alkohola lietošanu, digitālajā vidē rīko kopš 2019. gada. Arī LANA izveidotajā un uzturētajā interneta vietnē www.atbildigi.lv iespējams iegūt visaptverošu informāciju par atbildīgu alkohola lietošanu, t.sk. informāciju, kur vērsties pēc palīdzības. Pircēji ar kampaņas materiāliem varēs iepazīties veikalu tirdzniecības zonās vai drukātajos informatīvajos izdevumos, vai sociālajos medijos.

“Informēšana par atbildīgu alkoholisko dzērienu lietošanu ir komplekss process. Tās ir vadlīnijas, kas aicina alkoholu lietot pārdomāti. Ja alkohols tiek lietots, tad ievērot noteiktu alkoholisko dzērienu vienību skaitu dienā, kā arī paralēli alkoholiskajiem dzērieniem lietot ūdeni. Tāpat apsveicama ir apņemšanās svinību gadījumos jau vakara sākumā noteikt savu limitu. Tas ir liels solis pretī atbildīgai alkohola lietošanai. Par to un vēl citiem jautājumiem saistībā ar atbildīgu alkohola lietošanu runāsim kampaņā,” skaidro LANA izpilddirektors Dāvis Vītols.
Latvijā par vienu alkohola vienību tiek uzskatīti desmit mililitri jeb 12g absolūtā (100%) alkohola (etanola). Tas ir daudzums, ko vesels pieauguša cilvēka organisms pārstrādā stundas laikā. Vīriešiem optimālais pieļaujamais vienību skaits dienā ir līdz divām alkohola vienībām, sievietēm – viena. Tomēr tas nenozīmē, ka mierīgi un bez jebkāda riska var baudīt tādu daudzumu katru dienu. Ne sievietei, ne vīrietim nevajadzētu pārsniegt maksimālo dienas vienību skaitu – piecas vienības. Ieteicamais nedēļas limits ir 13 vienības vīriešiem un 8 vienības sievietēm. No alkohola lietošanas vajadzētu atturēties vismaz trīs dienas nedēļā. Informācijai absolūtā alkohola daudzums vienā vienībā:

1 glāzīte (30 g) degvīna

1 vienība

1 glāzīte (50 g) liķiera

1 vienība

1 glāze (150 g) sausā vīna

1 vienība

1 pudele (0,5 l) gaišā alus

1,5 vienības

1 pudele (0,5 l) tumšā alus

2,5 vienības

1 pudele (0,7 l) sausā vīna

6 vienības

1 pudele (0,5 l) liķiera

10 vienības

1 pudele (0,5 l) degvīna

15 vienības

1 pudele (0,7 l) degvīna

20 vienības

 

uz augšu

TOP! © 2016 Visas tiesības aizsargātas.