Vietējo veikalu top! svētku aptauja: Jāņu svinēšanas tradīcijas joprojām dominē Latvijas sabiedrībā

Vietējo veikalu top! svētku aptauja: Jāņu svinēšanas tradīcijas joprojām dominē Latvijas sabiedrībā

No sarežģītu ziedu vainagu darināšanas līdz ugunskura kurināšanai, dziesmu dziedāšanai un tradicionālo ēdienu baudīšanai – Latvijas iedzīvotāju vidū šīs tradīcijas ir iesakņojušās cilvēku sirdīs un svētku svinēšanā. Vietējie iedzīvotāji arī svētkos izvēlas atbalstīt vietējos ražotājos, galdā ceļot tradicionālo Jāņu sieru ar ķimenēm, kā arī Latvijā ražotu alu.

top ligo aptauja

Ikgadējā veikalu tīkla top! aptauja par iedzīvotāju Jāņu svinēšanas paradumiem apliecina, ka Jāņi joprojām ir tautā visvairāk svinētie svētki. Pirms pāris gadiem pēc top! veiktās aptaujas tos svinēja 86% respondentu, bet šogad līgos 91,4% respondentu. Ģimenes lokā (45,7%) un pie dabas (24,1%), pie draugiem (14,5%) vai kādā no Jāņu festivāliem, zaļumballēm (5,3%) – tā respondenti galvenokārt plāno līgot gaidāmajā nedēļas nogalē. Aptaujas dalībnieki, ievērojot populārākās tradīcijas, kas dominē jau vairākus gadus, apliecināja, ka ēdīs sieru (87,9%), dzers alu (57,8%), plūks Jāņu zāles un pīs vainagus (69,6%), pušķos svinību vietu (66,4%), dziedās Līgo dziesmas (50,8%), kā arī meklēs papardes ziedu, tērpsies tautas tērpā un leks pāri ugunskuram.

Lai gan Jāņu siers ir neatņemama svētku sastāvdaļa, tikai retais to izvēlas siet paša spēkiem (17,3%). Vairums respondentu tomēr izvēlas s

ieru pirkt (72%). Joprojām tautā mīlētākais ir Jāņu siers ar ķimenēm (74,2%), kā arī dažādi uzkodu sieri ar sēkliņām, riekstiem, garšvielu maisījumiem (13,3%) un kūpinātie sieri (5,6%).

"Veikalu tīkla top! valdes locekle un mārketinga direktore Ilze Priedīte stāsta par jaunu tendenci: “Aizvien populārāks kļūst Jāņu siers šķēlēs, kas ir ērta alternatīva klasiskajam siera ritulim. Tāpat šogad ir samazinājies vietējo ražotāju skaits, kas piedāvā klasisko Jāņu sieru, taču neskatoties uz to, piedāvājam veikalos populārākos Jāņu sierus ar ķimenēm. Tāpat aicinām šogad pārsteigt radus un draugus, sieru pagatavojot pašu spēkiem, vadoties pēc pārbaudītas receptes, kas pieejama toppartika.lv/receptes kā arī citas svētku maltītes.”

Neatņemama svētku tradīcija ir arī alus dzeršana. Alus simbolizē saimnieka darba sparu, apstrādājot laukus, iesējot labību, novācot ražu. Tas ir arī lauku ražības rādītājs. Aptaujātie iedzīvotāji norāda, ka alu izvēlas pēc garšas (36,4%) vai, uzticoties draugu ieteikumiem (35,6%). Lielākā daļa respondentu iegādājas tieši vietējo ražotāju brūvējumus (77,8%). Ar katru gadu pieaug to iedzīvotāju skaits, kas alu nedzer vispār (22,3%) vai izvēlas bezalkoholisko (23,7%), un labprāt to aizvieto ar kvasu vai kādu citu dzērienu.

Iecienītākais alus veids joprojām ir gaišais alus (50,4%). Uz pusi mazāk respondentu (23,4%) izvēlas tumšo alu vai alu ar garšām (24,6%). Pamazām iedzīvotāji iepazīst arī porteri (5,8%) un kviešu alu (2,6%). Veikalu tīkla top! pircēji primāri uz Jāņiem izvēlas alu stikla pudelēs (85,5%), kam seko alus bundžās (22,6%). Aptaujas rezultāti rāda, ka arī izlejamais alus kļūst arvien iecienītāks (14,3%).

Veikalu tīkls top! gan atgādina, ka alkohola lietošanai ir negatīva ietekme. Alkoholisko dzērienu pārdošana, iegādāšanās un nodošana nepilngadīgām personām ir aizliegta.

Neskatoties uz to, ka Līgo un Jāņi galvenokārt tiek svinēti kā gadskārtu svētki, veikalu tīkla top! aptaujas dalībnieki visbiežāk atminas arī par vārda dienu gaviļniekiem un sveic tos ar personīgām dāvanām (25,9%), dāvinot svētku vainagu (21,1%) vai groziņu svētku galdam (17,3%). Lai gan daži (11%) nesveic un vēl neliela daļa (7,9%) svētku karstumā par Līgām un Jāņiem piemirst, veikalu tīkls top! aicina atcerēties par mīļajiem un dāvāt sirsnīgus sveicienus un apskāvienus.

Lai visiem lustīga, skanīga, pozitīvām emocijām piepildīta līgošana un bagātīgi klāti galdi!

Veikalu tīkla top! interneta aptauja norisinājās no 15. līdz 19. jūnijam. Tajā piedalījās 1003 respondenti no Rīgas (8,1%) un Pierīgas (5,6%), Vidzemes (40,7%), Kurzemes (18,3%), Zemgales (18,2%) un Latgales (9,1%).

Veikalu tīkls top! ir lielākais Latvijas uzņēmējiem piederošais veikalu tīkls, kā arī trešais lielākais mazumtirdzniecības veikalu tīkls Latvijā. Ar preču zīmi top! Latvijā šobrīd darbojas 205 pārtikas veikali. Kopumā tiek nodrošināts vairāk nekā 3500 darba vietu, atbalstot vietējos ražotājus un piegādātājus visā Latvijā.

 

Informāciju sagatavoja:

Ilze Priedīte
Veikalu tīkla top! valdes locekle, mārketinga direktore

E-pasts: pr@toppartika.lv

Просто взяти мікропозику без відмови онлайн на картку або готівкою можна за допомогою паспорта. Не потрібне фото з документом в руках.

Якщо ви ніколи раніше не зверталися в МФО, тоді спробуйте позику без відсотків онлайн на картку. Це вигідна пропозиція для нових позичальників.

Без отказа и проверок в любое время суток взять займ онлайн мгновенно на любые цели. Деньги переводятся на карту сразу же.

uz augšu

TOP! © 2016 Visas tiesības aizsargātas.